REHABILITACJA NEUROLOGICZNA I PULMUNOLOGICZNA DLA OSÓB PO PRZEBYTYM COVID-19

rusza od 4 maja 2021 roku w Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Mehoffera 72/74

W spokojnej atmosferze naszego Ośrodka będziecie mieli Państwo możliwość istotnego poprawienia kondycji, a w rezultacie powrotu do równowagi zarówno fizycznej jak i psychicznej.

Jeśli odczuwasz: duszności, zmęczenie, masz problemy z koncentracją lub pamięcią, odczuwasz depresję, masz problemy z przyjmowaniem pokarmów i radzeniem sobie z czynnościami dnia codziennego serdecznie zapraszamy.

Pod okiem doświadczonej kadry specjalistów lekarza rehabilitacji, fizjoterapeutów, psychologów, terapeutów zajęciowych i logopedów szybciej wrócisz do formy.

Koszt pobytu: turnus tygodniowy: 1500zł dwutygodniowy: 3000zł

Cena pobytu obejmuje: konsultacja lekarska, pakiet rehabilitacyjny, wsparcie psychologiczne, dzienną opiekę pielęgniarską, zakwaterowanie w pokoju 1 lub 2 – osobowym wyposażonym w węzeł sanitarny (prysznic, WC),
telewizor, całodzienne wyżywienie (3 posiłki), bezpłatny dostęp do Internetu.

REHABILITACJA AMBULATORYJNA DLA OSÓB PO COVID-19

Rehabilitacja przeznaczona jest dla osób, które przechorowały COVID-19 i mają problemy z obniżoną tolerancją wysiłku, zmniejszeniem siły mięśniowej, przewlekłym zmęczeniem i pogorszeniem funkcji płuc jest refundowana przez NFZ. Do programu rehabilitacji COVID-19 w warunkach ambulatoryjnych kwalifikują się ozdrowieńcy, nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia choroby.
Pacjenci z utrzymującą się dusznością, która poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie znajdą pomoc w specjalnie przygotowanym programie prowadzonym przez rehabilitantów.
Siłę duszności określa się na podstawie specjalnej skali mMRC (modified Medical Research Council). Już wynik równy lub wyższy 1, w 5 stopniowej skali (0-4), powoduje, że pacjent może zostać skierowany na rehabilitację. Przyjmuje się, że u pacjenta ze wskazaniem 1, duszność występuje podczas szybkiego marszu po płaskim terenie lub pojawia się przy wchodzeniu na niewielkie wzniesienie.

Skala nasilenia duszności mMRC (modified Medical Research Council)
0 - duszność występuje jedynie podczas dużego wysiłku fizycznego
1 - duszność występuje podczas szybkiego marszu po płaskim terenie lub wchodzenia na niewielkie wzniesienie
2 - z powodu duszności chory chodzi wolniej niż rówieśnicy lub idąc we własnym tempie po płaskim terenie, musi się zatrzymywać dla nabrania tchu
3 - po przejściu ~100 m lub po kilku minutach marszu po płaskim terenie chory musi się zatrzymać lub nabrać tchu
4 - duszność uniemożliwia choremu opuszczanie domu lub występuje przy ubieraniu się lub rozbieraniu się

Zabiegi i wizyty fizjoterapeutów w rehabilitacji ambulatoryjnej są realizowane na podstawie skierowania. Skierowanie może wystawić pacjentowi lekarz rodzinny.
Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze, w jednym ze swoich ośrodków w Warszawie Al. Wilanowska 257 prowadzi rehabilitację pocovidową jako podmiot wpisany do Rejestru Podmiotów Prowadzących Działalność Leczniczą Wojewody Mazowieckiego, ma podpisaną umową z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację świadczeń rehabilitacji leczniczej w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej I jest wpisane na wykaz podmiotów udzielających świadczeń covidowych.
Rehabilitacja postcovidowa w poradni lub w domu trwa do 6 tygodni i jest podzielona na kilka etapów.
1. WIZYTA WSTĘPNA
Podczas wstępnej wizyty fizjoterapeutycznej, specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wykonuje podstawowe próby i badania, m.in. oddechowe i wysiłkowe, aby ocenić stan zdrowia pacjenta na początku programu. Wyniki badań początkowych będą porównywane z wynikami po zakończeniu programu i posłużą do oceny efektów terapii.
2. WIZYTA TERAPEUTYCZNA
Po wizycie wstępnej, fizjoterapeuta ustala z każdym pacjentem kalendarz indywidualnych wizyt terapeutycznych. Program zakłada trzy takie wizyty w każdym tygodniu rehabilitacji. Jednak, gdy stan zdrowia będzie tego wymagał, pacjent może liczyć na dodatkową wizytę w trakcie programu.
Terapia polega na wykonywaniu treningów oddechowych, wytrzymałościowych i interwałowych. Wszystko po to, aby pacjenci jak najszybciej odzyskiwali pełną sprawność. Ponadto pacjenci poznają ćwiczenia, które już po zakończeniu programu, będą mogli samodzielnie i bezpiecznie wykonać w domu.
W zależności od potrzeb i stanu zdrowia chorego możliwe jest włączenie dodatkowych elementów terapii, m.in. technik odksztuszania, treningu równowagi, specjalnych metod rehabilitacji dla pacjentów z problemami neurologicznymi.
3. WIZYTA KOŃCOWA
Po zakończeniu ćwiczeń i treningów fizjoterapeuta i pacjent spotykają się na wizycie końcowej. Powtarzają badania i testy wykonane podczas pierwszej wizyty i porównują osiągnięte wyniki, m.in. próby zmęczeniowe i oddechowe (określające skalę występowania duszności).
Obowiązkowym elementem programu jest edukacja, dzięki której pacjenci będą wiedzieć więcej o samej chorobie i jej powikłaniach. Każdy uczestnik programu dowie się, jak radzić sobie ze skutkami choroby i co robić, aby jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności.
Pacjenci dostaną praktyczne wskazówki i szczegółowe plany treningowe, które ułatwią im samodzielnie dochodzenie do zdrowa. M.in. skorzystają z gotowych porad i ćwiczeń dotyczących duszności i zespołu przewlekłego zmęczenia po infekcji wirusowej. Otrzymają również plany z zestawami ćwiczeń do samodzielnego stosowania w domu, dzięki którym będą dopasowywać skalę trudności i intensywności treningu do możliwości własnego organizmu.

NASZA OFERTA

Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego Sp. z o.o. oprócz świadczeń zdrowotnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia oferują pobyty na zasadach komercyjnych, płatnych w całości przez pacjenta. Należą do nich świadczenia zdrowotne, rehabilitacja, porady psychologów dla pacjentów i opiekunów, badania laboratoryjne, transport do innych zakładów opieki zdrowotnej we wszystkich poziomach referencyjnych w nagłych przypadkach oraz koszty zakwaterowania i wyżywienia.

Zapewniamy pokoje 1 i 2 osobowe z pełnym węzłem sanitarnym z urządzeniami audiowizualnymi oraz bezpośredni dostęp do sal dziennego pobytu, biblioteki, psychoterapi i terapii zajęciowej. W ofercie proponujemy również porady dietetyczne i wyżywienie zgodne z potrzebami zdrowotnymi.

Szczegółowe informacje o sprawach formalnych dotyczących umów oraz płatności poszczególnych pakietów świadczeń można uzyskać pod numerem telefonu 22 811 06 88. Zapytania prosimy również kierować drogą elektroniczną pod adres e-mail : biuro@scol.warszawa.plm.zielinska@scol.warszawa.pl.

Załączniki:

Pakiety rehabilitacyjne

Wzór umowy

Rehabilitacja

Ułatwienie dostępu